Homework Helpers

Custom Academic Papers

100% Original, Plagiarism Free, Customized to your instructions!

(TCO 2) Juicy Manufacturing Corporation incurred the following costs.

(TCO 2) Juicy Manufacturing Corporation incurred the following costs.

1. (TCO 2) Juicy Manufacturing Corporation incurred the following costs.Beginning direct materials inventory $19,200 Beginning work-in-process inventory $8,400 Beginning finished goods inventory $22,800 Ending direct materials inventory $19,200 Ending work in process $16,800 Ending finished goods $31,200 Factory supervisor’s salary $33,600 Depreciation on plant $14,400 Sales $960,000 Selling and administrative expenses $150,000 Plant maintenance $7,200 Plant utilities $13,200 Direct material purchases $258,000 Direct labor $288,000 Required: Calculate the following.a. Direct materials usedb. Cost of goods manufacturedc. Cost of goods soldd. Operating income 2. (TCO 3) Jack and Jill Manufacturing Inc. began the year with the following.UnitsBeginning work-in-process 30,000 30% completeTransferred to finished goods 50,000 Ending inventory 5,000 60% completeMaterials added at the beginning of the process.Required: Calculate the equivalent units for the following.a. Materials costs under the weighted average process cost methodb. Conversion costs under the weighted average process cost methodc. Materials costs under the FIFO process cost methodd. Conversion costs under the FIFO process cost method 3. (TCO 8) Bones Company manufactures two products (X and Z).Overhead costs have been divided into three cost pools that use the following activity drivers.Product# of SetupsMachine HoursPacking OrdersX201,00050Z203,000150Cost per Pool $40,000 $75,000 $25,000 a. What is the allocation rate for Product Z per setup using activity-based costing?b. What is the allocation rate for Product Z per machine hours using activity-based costing?c. What is the allocation rate for Product Z per packing order using activity-based costing? Juicy Manufacturing Corp Req. 1 Cost of Goods Sold BudgetDirect MaterialsBeginning Raw MaterialsAdd: PurchasesMaterials available for saleLess: Ending Raw MaterialsCost of materials sent to…

Students are often burdened with the task of writing essays. They need to master various academic topics, understand how to integrate facts and arguments, and organize all of this information in a clear and logical way. This is not an easy task for many students. But fear not! We’ve got your back. Here at MoreEssays.com, we offer professional academic help that can take on all these tasks on your behalf. All you need to do is fill out the Order form with your paper’s details, and we will get started on it right away!

Click Here to get this paper done within your deadline 

Can't find what you are looking for?

Post your question on MoreEssays and get help from one of our expert tutors in topics ranging from mathematics to rocket science!